Sayfalar

9 Aralık 2008 Salı

Yenilen "ban" ile karın doyar mı?

Özgürlükİçin.Com - Urban Terror oyun sunucumuz ile ilgili bir takım şikâyetleri fark etmemek mümkün değil forumlarımızda şu günlerde. Hazır yazma fırsatı bulmuşum, hemen yazayım kafamdakileri de içim rahatlasın!

Uzundur oynayamıyorum Urban Terror'u. Ama ömrümü oyunlara adamış bir "oyuncu" olarak çok rahat konuşabilirim ki, son bir kaç gündür "sunucudan uçuruldum" bahanesiyle yöneticilere yüklenenlerin yarısı resmen kuruntu yapıyor.

Nasıl mı? "Evet arkadaşlar, sadece yüksek skor yaptığım için süresiz ban yemiş bulunuyorum!" şeklinde bir cümle gördüğümde, bir an için "Afiyet olsun o zaman!" demekten tutamadım kendimi. Kimin için var bu sunucu, gerçekten merak ediyorum.

İşin en komik tarafı nedir, biliyor musunuz? Sunucuda oynadığım günlerde, sanki oyuncular birbirleriyle yarışırmışcasına oyun içinde anket açıyor, karşı takımdan birini şutlamaya çalışıyorlardı. Sebebini sorduğumda, ben de farklı bir muamele ile karşılaşmamıştım. Şimdi bu olaylar aklıma geliyor da, birbirini bu kadar üzen ve oyunun tatlı bir rekabet olduğunu unutup buluttan nem kapan bir takım oyuncuların, bazı durumlarda -bir oyuncuyu sunucudan uzaklaştırmak gibi- hoş olmayan yaptırımlarda bulunmak zorunda kalan yöneticilere da yüklenilmemesi şaşırtırdı zaten.

Bir oyuncu, sunucudan ne gibi bir gerekçeyle atılabilir? Eğer aynı mesajı bir çok kez arka arkaya yazarsa, bu bir uçurulma sebebidir! Çünkü ya reklam yapıyordur ya da zaten herkesçe okunmuş olan bir kelimenin onlarca kez tekrar etmesi oyuncular arasındaki sohbeti baltalayacaktır ve diğer oyuncuların canını sıkacaktır... Eğer sansürlü veya sansürsüz, kısaltmalı veya harf değişiklikleriyle küfür ediyorsanız, bu uçurulma sebebidir! Bunun çünküsü yok, bildiğin küfür ediyorsun! Ya da oyunun açıklarından faydalanıp hileli yöntemlerle haksız üstünlük sağlamak da uçurulma sebebidir! Bunun da çünküsü yok, çünkü hile yapıyorsun! Örnekler uzatılabilir, gereksiz yere uzatmaya da gerek yok şimdi, gece gece gelmedi aklıma daha fazlası.

Bir de bilinmesi gereken son husus, oyun sunucusu da dahil olmak üzere Özgürlükİçin.Com'un herhangi bir köşesinde uygulanan bir yaptırım hiç bir şekilde tek bir kişinin kararıyla yapılmıyor. Uygulanan yaptırımlar en az iki yöneticinin de aynı görüşte olmasıyla uygulamaya geçer!

Bu sebeple, yazdıklarımızdan emin olmakta fayda var. Yöneticilerimiz de kusursuz değiller ve sizin de hakkınızı aramanız doğal. Ancak, bunu tatlı bir dille yapmak var, bir de kırıcı olmak var. Burada çaba harcayan yöneticilerimizin gönüllü olduklarını, topluluğumuza katkı sağladıklarını unutmayalım. Onların -kimilerinin iddia ettikleri gibi- canlarının sıkılıp da diğer kullanıcılara zulmettikleri felan yok :)

Gece gece diyeceklerim bu kadar açıkçası, içimi döktüm resmen.

Herkese iyi oyunlar dilerim...

2 yorum:

  1. BANLANAN ARKADASLAR BANA ULAŞSIN oyuna NASIL GIRECEKLEINI OGRETIM :dSIZI BANLAYAN ADMIN 1 GUN SONRA KARISINDA GORUNCE NASIL GÖT OLUCAK :d

    YanıtlaSil