Sayfalar

22 Şubat 2009 Pazar

Pardus ve Ufaklıklar!

Ocak ayının 15'inde kendime Asus Eee PC 900 almıştım. Aldığım ürünün içinde kurulu olarak gelen dağıtım, Eee PC için özelleştirilmiş bir KDE sürümü kullanan Xandros idi. Eee PC üzerinde hem Eeebuntu, hem de Pardus 2008.2 kurdum. Eeebuntu, zaten bu ürün için özelleştirilmiş bir Ubuntu dağıtımıydı ve bu sebeple oldukça kusursuz çalışıyordu.

Bilindiği kadarıyla Pardus'un Asus Eee PC için veya diğer netbook'lar için özel bir çalışması duyurulmamıştı. Ancak gördüğüm kadarıyla özel bir çalışmaya şimdilik gerek yoktu, çünkü Asus Eee PC 900 üzerinde Pardus'un performansı -ufak bazı bağlantı sorunu haricinde- tatminkârdı.

Fakat, aldığım günden bu yana Eee PC'nin ekranında bir leke vardı. Üretim hatası olan ayıplı ürünler, bir ay içerisinde başvurulması halinde değiştirilebilir. Ben de ürünü aldığım yerden gerekli bilgileri alarak ürün için gerekli Doa Raporu'nu Asus Türkiye'den aldım ve Asus Eee PC 900'ün üstüne ufak bir fark bedeli ödeyerek Acer Aspire One aldım.

Acer Aspire One'ın Intel Atom işlemcisi olması ve iki adet SD kart girişi olması benim için oldukça iyiydi. Bu ürünle beraber gelen Linpus Linux'un özelleştirilmiş bir sürümü olan Linpus Linux Lite ise oldukça yetersiz bir dağıtımdı. Açıkçası, Eee PC ile beraber gelen Xandros'u kurcaladığım kadar bu dağıtımı kurcalamadım bile, doğrudan Pardus 2008.2'yi kurdum. Sorunsuz bir kurulum için iki şeye dikkat ettim; birincisi syslinux.cfg dosyası içerisinde yer alan splash=silent ve quiet parametrelerini silmek oldu, ikincisi ise başarıyla gerçekleşen kurulumun ardından Pardus açılırken SD kartı çıkartmamız gerektiği; yoksa "/dev içeriği dolduruluyor" iletisinde çakılıp kalıyoruz. Kullanıcı girişi yaptıkan sonra ise hafıza kartı tekrardan takılabilir. Pardus'a girdiğimizde ise hiç bir sorunla karşılaşmıyorum. Hatta şu an bu satırları Acer Aspire One'da Pardus 2008.2 kullanıyorken yazmaktayım.

Sonuç olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, bu iki üründe de Pardus 2008.2 -bazı ufak müdahaleler ile- neredeyse kusursuz bir biçimde çalışıyor. Bu iki üründe de iyi bir performans sergileyen Pardus 2008.2'yi, Xfce kullanarak da daha hızlı bir biçimde kullanabiliyoruz. Eğer bu iki üründen birini alacak olursanız, içiniz rahat olsun; her ikisinde de Pardus 2008.2 çalıştırılabiliyor ve tüm çarklar sorunsuz dönüyor...

8 yorum:

 1. Bu bilgisayarda Pardus'un çalışması iyi bir haber.

  YanıtlaSil
 2. dostum usbyi ve pardusu nasıl hazırladıgını ayrıntılı bir sekilde yazarmısın rica etsem

  YanıtlaSil
 3. http://tr.pardus-wiki.org/NASIL:USB_bellekte_%C3%87al%C4%B1%C5%9Fan_Pardus_2008 bağlantısından detaylı bilgiye erişebilirsin. Yazı içerisinde de bu bağlantıyı vermiştim zaten.

  YanıtlaSil
 4. Peki merak ettim, acaba bu splash=silent ve quiet parametreleri ne anlama geliyor? Sanırım her iki kelimenin de (splash hariç) kelime anlamları sessiz, sakin anlamında.

  YanıtlaSil
 5. benimde /dev içeriğinde takılıyor ama sd filan yok bilgisayar compaq mini.Acaba neden dolayı takılıyor orada

  YanıtlaSil
 6. @freedomBu sorunu Pardus 2008 ile mi yoksa Pardus 2009 ile mi yaşıyorsun?

  YanıtlaSil
 7. Merhaba, ben arkadaşımın acer aspire one netbook'una 2009.1 sürümünü usb'den yüklemeye çalıştım fakat error 2 diye bir hata veriyor. ne yapmam gerekiyor acaba? Bilgi verirseniz çok sevinirim.

  YanıtlaSil
 8. Peki hatayı hangi aşamada alıyorsunuz? Kurulumdan sonra mı?

  YanıtlaSil