Sayfalar

12 Nisan 2009 Pazar

Netbook'lar ve Linux...

Özgürlükİçin.Com E-Dergi'nin Nisan 2009 sayısı için Netbook'larda Pardus ve Xfce konu başlıklı bir yazı yazdım. Web günlüğüme de uzun zamandır hiç bir şey yazmıyordum, bu sebeple iki satır da buraya bir şeyler yazma ihtiyacı duydum. Bildiğiniz gibi netbook olarak adlandırılan, alışılagelmiş dizüstü bilgisayarlara göre daha hafif ve küçük ebatlarda olurlar. Bunun yanı sıra, özellikle Intel Atom işlemcisine sahip olanlardan daha uzun bir pil ömrü beklenir. Bu ürünlerde sistem kaynaklarını ne kadar az kullanılırsa, pilin şarj edilmeden kullanım süresi de buna bağlı olarak uzayacaktır.

Netbook'lara biraz meraklı olan bir kullanıcı fark etmiştir ki, bu ürünler ya özel olarak geliştirilmiş bir Linux dağıtımı veya Windows XP kurulu olarak satılırlar. Normalde, bu ürünlerin Linux sürümleri (yani Linux dağıtımı kurulu olarak satılanlardan bahsediyorum), Windows XP sürümlerine göre daha ucuza satılır, bunun sebebi kullanılan Linux dağıtımlarının Windows XP gibi bir lisans ücreti yoktur ve bu ücret kullanıcıya yansıtılmamaktadır. Bir çok kullanıcı için Windows XP sürümü almak daha avantajlı gibi görünebilir, ancak her ne kadar Linux sürümünde kullanılan Linux dağıtımı yeterince esnek bir dağıtım olamasa da farklı bir dağıtımın kurulabilir olması bizim için yeterlidir. Her şeyden önce, bu ürünü neden aldığımızı bir sorgulamak gerekir. Netbook'larda günümüz bilgisayar oyunlarını oynayabiliyor muyuz? Tartışılır... E hadi iki satır bir şeyler yazayım o zaman (ya da kendi kendime konuşmaya devam edeyim)! Intel'in Atom işlemcileri ofis ve internet ihtiyaçlarımızı karşılamanın yanı sıra ne yazık ki oyun ihtiyaçlarımızı tatmin edebilecek bir işlemci türü değil. Yani, 1999 senesinin sonlarında piyasaya sürülen Quake III: Arena grafik motoruyla hazırlanmış Tremulous oynamaya kalktığımda bazı durumlarda oyun oldukça düşük FPS değerleri veriyor, Urban Terror gibi grafik motorunun hayli makyajlandığı oyunlardan bahsetmiyorum bile. Öte yandan Diablo II, Nox, World of Goo gibi iki boyutlu oyunlar ise rahatlıkla oynayabiliyorum. Bir de SNES (Super Nintendo Entertainment System) oyunlarını ZSNES ile oynayabiliyorum (tıpkı Windows oyunlarını Linux'ta PlayOnLinux ile oynadığım gibi). Oyun konusunda pek fazla bir şey beklenmemesine karşın internet ve ofis ihtiyaçlarımızı da tam anlamıyla karşılayabiliyor, evimizde veya iş yerimizde kullandığımız bir masaüstü veya dizüstü bilgisayardan hiç bir farklı olmadığı söylenebilir. Tabii bu biraz da olsa internet ve ofis için kullandığınız uygulamalara da bağlı bir durum.

Netbook'larda kurulu gelen Linux dağıtımlarına bakacak olursak, Asus Eee PC 900'ün Linux sürümünde, Eee PC için özel olarak uyarlanan Xandros kullanılıyor ki, sıradan bir internet veya ofis kullanıcısının temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor olsa da benim tüm ihtiyaçlarımı karşılayamıyordu. Aynı şekilde, Acer Aspire One ZG5 (Linux) ile kurulu olarak gelen Linpus Linux Lite nedense hiç de kullanışlı görünmüyordu benim için. Burada, ürünü ne amaçla kullanacağınız söz konusu. Bilgisayar oyunları oynamaktan çok internet ve ofis ihtiyaçlarımı karşılaması için aldığım bu iki ürüne de (birini alırken ötekini sattım, aynı anda iki netbook olmak gereksiz) Pardus kurmayı tercih ettim. Oyun konusunda gene pek bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmediğim, Mozilla Firefox gibi oldukça güçlü bir internet tarayıcısını ve OpenOffice gibi başarılı bir ofis uygulamasını barındıran Pardus, internet ve ofis ihtiyaçlarınızı yeteri kadar karşılayabilecek bir çözüm. Eğer Xfce masaüstü ortamını kullanan bir Linux dağıtımı kullanırsanız (ki Pardus'ta bu da mümkün!), işte o zaman bilgisayarınız sistem kaynakları oldukça rahatlayacaktır!

Uzun lafın kısası, Netbook'ların Linux sürümlerini alın. Hem cebiniz rahatlar, hem de daha güvenli, hızlı ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilen birer Linux dağıtımı kurarak daha mutlu bir kullanıcı olursunuz.

Hazır bu kadar şey yazmışken, netbook'ta kullandığım Xfce arayüzünü sizlere göstermek isterim.

4 yorum:

 1. hocam peki önerdiğin bir netbook varmı. Özellikle şunu söyleyeyim. Ben bir web tasarımcısıyım. Ne kadar verim alabilirim?

  YanıtlaSil
 2. Bu soruya verilecek yanıt, aslında hangi uygulamaları da kullanacağınıza göre değişir. Sonuçta, bir netbook'ta Windows kullanmasam da söyleyebileceğim ilk şey, sanırım en az 1366x768 ekran çözünürlüğü olan bir ürüne yönelmeniz olacaktır. Tabii eğer hâlâ netbook almayı düşünüyorsanız.HTML/CSS kullanıyorsanız sıkıntı yaratacağını sanmıyorum, ancak Flash kullanımında ne kadar performans alabilirsiniz denemeden yanıt vermek yanlış olur.

  YanıtlaSil
 3. Evet anladım. Bu netbook konusunda birkaç arkadaşımda bana netbookların yeterli olmadığı konusunda bilgilendirme yaptı. Bende konunuzu görünce okudum ve sormak istedim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Bende bir Acer Aspire One var. Bu cihazı NetBook alacaklara tavsiye ederim. İşletim sistemi olarakta Linpus Linux Lite'ı beğenmediğimden WinXp kurmuştum. Daha sonra gereksiz lisans sorunlarıyla uğraşmaktansa ubuntu NetBook Remix'i kurdum. Oldukça memlunum.

  YanıtlaSil