Sayfalar

8 Mayıs 2009 Cuma

Quake Live yakında Linux'ta!

Bildiğiniz üzere (ya da şimdi öğreneceğiniz üzere) Quake Live, Quake III: Team Arena'nın Mozilla Firefox ve diğer internet tarayıcıları için kuracağınız ufak bir eklentiyle internet tarayıcısı üzerinden ücretsiz olarak oynayabileceğiniz bir sürümü.

Henüz beta sürecinde olmasına karşın neredeyse hiç bir sorunla karşılaşmadığım Quake Live'ın görsel açıdan Quake III: Team Arena'dan hiç bir farkı yok, hatta iyileştirmeler bile mevcut. Oyunun internet sayfasına kayıt olup bu kullanıcı hesabıyla giriş yaptıktan sonra, oyunla ilgili bir takım dosyalar indiriyor. Oynayacağınız sunucuya oyunun internet sayfasından tek bir tıkla bağlanabiliyorsunuz.

Ancak tüm bunlara karşın, ne yazık ki Quake Live henüz Linux üzerinde oynanamıyor. Geliştiriciler, kısa süre önce Linux ve Mac sürümleri üzerinde de çalışmaya başladıklarını duyurdular bile. Bu haberi Özgürlük İçin topluluğuyla paylaşmak istedim, çünkü bir Quake hastası olup Open Arena'ya pek ısınamayanlardan biri olarak Quake Live'ın başından pek de kolay kalkamayacağım.

Bu arada oyun severler için ufak bir bilgi; Quake III için id Software tarafından geliştirilen ve id Tech 3 olarak isimlendirilen grafik motorunun kaynak kodları, yapımcıları tarafından 2005 senesinde Genel Kamu Lisansı (GPL) kapsamında özgür yazılım camiasına duyuruldu. Bunun neticesinde Tremulous, Urban Terror ve Open Arena gibi oyunlar basit birer Quake III uyarlamaları olmaktan çıkıp bağımsız oyunlar oldular!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder