Sayfalar

18 Temmuz 2009 Cumartesi

Son 24 Saat...

17 Temmuz'un sabahı, saat 10 civarları. Ofise varılır. Pardus 2009 için özel olarak hazırlanan Özgürlükİçin.com E-Dergi'nin 16. sayısı henüz çizilme aşamasında, ancak ofise o an için daha önemli konular söz konusuydu pek tabii. Bugünün tarihi, aslında hepimiz için önemli; hem Pardus 2009'un kararlı sürümü duyurulacak, hem Özgürlükİçin.com'un Tema sayfası açılacak, hem de Özgürlükİçin.com'un CD Gönder projesi için başvurular alınacak, hem de Pardus'un resmî internet sayfası yeni tasarımı yayına girecekti.

Gün içerisinde ofis oldukça kalabalıktı; Ali bey, Akın, Ahmet, Uğur, Gözde, Gizem, Eren ve ben ofiste oturmuş işlerimizle uğraşıyoruz, ilerleyen saatlerde başımıza geleceklerden habersiz bir şekilde...

Özgürlükİçin.com'un forum sayfalarında bir takım düzenlemeler yapılırken, bir yandan da Pardus 2009'un duyurusu yayınlanmadan önce haber metni üzerinde son düzeltmeler yapılıyor. Tam bu sırada, o gün bir şeylerin ters gideceğine dair ilk işareti alıyoruz; ofisimizin bulunduğu Cihangir mahallesi ve çevredeki bazı mahallelerde elektrikler gidiyor. Ofiste karanlıktan korkanlar mı dersiniz, ne yapacağını kara kara düşünenler mi dersiniz, kim ne yapacağını şaşırıyor resmen. Gün sonunda (ki henüz sadece saat akşam dokuz) yapılması düşünülen nargile zirvesi, daha erken bir saate çekiliyor ve kablosuz internet bağlantısı bulabileceğimiz umuduyla on dakikalık bir yürüme mesafesi uzaklıktaki Tophane'ye doğru yola koyuluyruz... Bu dakikalarda yeni sürüm duyurusunu yayına alarak bize yardım eden ve üstümüzdeki yükü hafifleten Kubilay Kocabalkan'a da buradan teşekkürlerimizi bir kez daha iletmek istiyorum. Ne şanstır, kendisi zaten Özgürlükİçin.com'da Beyin Yöneticisi iken daha bu sabah Genel Yöneticisi olmuştu :)

Tophane'ye varılıyor, nargileler söyleniyor, içecekler yudumlanıyor... Tüm ofis çalışanlarının önlerinde dizüstü bilgisayarlar açılmış bir vaziyette "Abi ben internete giremedim, sen girebildin mi?", "Haber yayında mı?", "Aaa trafik ışıkları da boot oluyormuş (Akın)" muhabbeti dönüyorken, mekanın diğer sakinleri ise bir anda bu sekiz kişinin arasında geçen konuşmaları irdelemekte sanıyorum ki zorluk çekiyordu. Cihangir taraflarında elektriğin geldiği haberi alındıktan sonra da aynen ofis yolları gözüküyor bizlere...

Ofise dönüşümüzün ardından, Erkan bey'in ve Gökhan'ın da ofisteki yoğun tempoya katılmasıyla beraber ofis genelinde Pardus.org.tr üzerinde çalışmalara devam edildi. Çalışmalar, Pardus.org.tr'nin yayına girdiği 18 Temmuz sabahı saat 4:30 dolaylarında tamamlandı ve herkes uyuyabilmek için evlerinin yolunu tuttu. Akın, Uğur, Gökhan ve ben ise Merter McDonald`s'a uğrayıp biraz zaman öldürdükten (aslında saatin sabah 7'ye geldikten) sonra biz de evimizin yolunu tuttuk.

Kesinlikle unutulmayacak bir gündü. Şimdiyse uyku zamanı...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder