Sayfalar

11 Aralık 2009 Cuma

Google Chromium ve Yararlı 20 Eklenti!


Google'ın internet tarayıcısı Chrome (veya Linux kullanıcılarının bir süredir kullandığı bir diğer sürümü olan Chromium) için artık eklentiler kullanabilmek mümkün! Şahsen Mozilla Firefox'tan sonra Google Chromium'da eksikliğini hissettiğim bu özelliğin gelişi biraz geç oldu, ama iyi oldu.

Durum böyle olunca, size hemen kullanmanızı önerebileceğim eklentileri sıralamak geldi. Öncelikle, bu eklentileri https://chrome.google.com/extensions adresinden kurabiliyoruz ve bunun için de Google Chromium'un en son sürümünü kullanmanız gerekiyor. Ben bu yazıyı yazarken 34241 numaralı geliştirici sürümünü kullanıyordum ki gün içerisinde bir kaç güncelleme yapılabildiğine de rastladım.

Tabii Google Chromium ile Google Chrome arasında farktan da bahsetmemiz gerekecektir. Chromium; Google'ın internet tarayıcısı projesinin ilk adımı oluyor. Oldukça sık sürüm güncellenmesi yapılabiliyor (ki bir saat içerisinde üç defa güncellenebildiğine şahit oldum) ve son kullanıcılardan ziyade daha çok geliştiriciler için kullanılması uygun olan bir sürüm ancak gene de son kullanıcı için de ciddi kullanım sorunları içermiyor. Chrome ise, Chromium'un son kullanıcının rahatlıkla ve güvenle kullanabilmesi için makyajlanıp, elden geçirilmiş bir sürümü ve uzun bir süredir Windows sürümünün olmasına karşın Mac sürümü bundan yaklaşık iki ay kadar evvel duyurulmuştu, Linux sürümü ise geçtiğimiz günlerde duyuruldu. Tabii henüz Beta sürecinde olmasına karşın kullanımı oldukça sorunsuz denilebilir, şahsen artık Mozilla Firefox yerine Google Chrome kullanmayı tercih ediyorum. Özellikle netbook'larda oldukça hız kazandıran bir web tarayıcı olduğunu söyleyebilirim.

Pardus kullanıcıları için Google Chromium'un PiSi paketleri henüz Paket Yöneticisi'nde yer almamakta. Ancak gene de gönüllüler tarafından oluşturulan paketleri kurarak sistemimize Google Chromium'u kurabiliyoruz. Gökmen Görgen'in hazırladığı PiSi paketini buradan indirebilir ve sisteminize kurabilirsiniz veya inşa dosyalarını buradan inceleyebilirsiniz.

Eklentileri kullanabildiğimiz bir Google Chromium sürümünü de sisteminize kurduğunuzu varsayarak, şimdi oldukça kullanışlı eklentileri tanıtmaya başlayabilirim. Eklentilerin çoğunu kullanabilmek oldukça kolay; araç çubuğu üzerindeki simgelerine tıklamak yeterli olacaktır.

RSS Subscription Extension
Bağlandıkları her internet sayfasında öncelikle Rss simgesi arayanlar için oldukça işe yarar bir eklenti; adres çubuğuna eklenen bir Rss simgesi ile artık işiniz oldukça kolay. Bu simgeye tıklayarak söz konusu sayfanın Rss adresini anında görebiliyorsunuz.

FlashBlock
İnternet sayfalarındaki gereksiz Flash animasyonlarına son! Bu eklenti sayesinde Flash animasyonları, siz oynatma tuşuna basmadığınız sürece sayfada görüntülenmiyor. Böylelikle reklam animasyonlarından kurtularak internet sayfalarında rahatlıkla gezinebiliyoruz.

Google Mail Checker
Gmail Gelen Kutusu'nda okunmamış kaç tane e-postanız olduğunu gösteren kullanışlı bir eklenti. Aynı zamanda eklentinin simgesine tıkladığınız yeni bir sekmede Gmail hesabınızın Gelen Kutusu açılır.

Google Wave Notifier
Eğer bir Google Wave hesabınız varsa, kesinlikle kullanmanızı tavsiye edeceğim bir eklenti. Okunmamış iletilerin sayısını ve başlıklarını göstermesinin yanı sıra, okunmamış iletinin başlığına tıkladığınızda da yeni bir sekme içerisinde yeni gelen iletiyi açıyor.

Google Reader Notifier
Rss beslemelerini Google Reader ile takip ediyorsanız, okumadığınız ileti sayısını gösteren bu uygulama oldukça kullanışlı bir eklenti olacaktır.

Google Translate
Gezindiğiniz yabancı internet sayfaları, işletim sisteminizin varsayılan diline çevirmeye yarayan ve bunu da Google Translate kullanarak yerine getiren, kullanışlı bir eklenti.

GooglePreview
Google arama sonuçlarıyla beraber internet sayfalarından alınmış ufak boyutlu ekran görüntülerini de arama sonuçlarına ekleyen bir eklenti.

Docs PDF/PowerPoint Viewer
İnternet tarayıcısı ile açmaya çalıştığınız PDF belgelerini ve sunu dosyalarını doğrudan Google Dokümanlar üzerinden açan, kullanışlı bir eklenti.

Google Tasks
Gmail'in Görevler Listesi sayfası üzerine yeni notlar ekleyebileceğiniz ve önceden eklediğiniz notları görebildiğiniz bir eklenti.

Mini Google Maps
Tıkladığınızda ufak bir pencerede Google Maps'i görüntüleyen bu eklentinin ne kadar kullanışlı olacağı tamamen size kalmış.

Chromed Bird
Eklentinin simgesine tıkladığınızda ufak bir pencere içerisinde iletileri takip edebiliyorsunuz. Twitter hesabı olanlar ve Qwit, Choqok gibi Twitter istemcilerini kullanmayanların en azından bir kez şans vermeleri gerektiğini düşündüğüm bir eklenti. Tabi ki de okunmamış ilet
ilerin sayısı da simge üzerinde size belirtiliyor.

Beautify Facebook
Facebook'un tasarımını değiştiren olduka hoş bir eklenti. Facebook'un bu yeni tasarımı eminim ki ilginizi çekecektir.

Facebook Re-design
Facebook'un tasarımını değiştirmeye yarayan bir eklenti daha. Kişisel görüşüm; bu eklentinin Beautiful Facebook eklentisinden daha başarılı olduğu yönünde.

Facebook for Google Chrome
Arayüze eklenen Facebook simgesine tıkladığınızda; iletinizi güncelleyebildiğiniz, arkadaş listenizdekilerin paylaştığı öğeleri takip edebildiğiniz ve bildirileri takip edebildiğiniz bir eklenti.

Facebook Adblock
Facebook'ta yayınlanan reklamları kaldırmaya yarayan bir eklenti. Özellikle garip ilaçların reklamlarından sıkılanlar için birebir.

Fast YouTube Search
Arama kutusuna yazdıklarınız sonuçlarını yeni bir sekmede gösteren ve YouTube üzerinde aramayı kolaylaştıran bir eklenti.

Email this page
Bulunduğunuz adresini, istediğiniz kişilere e-posta göndererek paylaşabilmenizi mümkün kılan, kimileri için kullanışlı olabileceğini düşündüğüm bir eklenti.

ShowIP
Size en kısa yoldan kullanmakta olduğunuz IP numarasını gösteren bir eklenti.

Firebug Lite
Kendisiyle ilk olarak Mozilla Firefox'ta tanıştığım bu eklentiyi, sayfaların CSS kodlarına erişmek için kullanabiliyoruz. Web tasarımcıları için oldukça kullanışlı bir eklenti diyebiliriz.

Web Developer Mini
Gene web tasarımcıları için işe yarar başka bir eklenti daha. Bu eklenti, bulunduğunuz internet sayfasının tasarımında kullanılan kodların hatalarını bulmanızı daha da kolaylaştırıyor ve HTML sayfalarının Syntax'larının doğruluğunu http://validator.w3.org adresi üzerinden kolaylıkla sorgulamanızı sağlıyor.

Sanırım bu 20 eklenti ile Google Chromium sizin daha kullanışlı bir internet tarayıcısı olacaktır. Google Chromium'un eklentileri desteklemesiyle beraber sanırım benim gibi daha bir çok kullanıcı Mozilla Firefox'u bir süre unutacaktır!

Herkese kolay gelsin :)

9 yorum:

 1. Güzel paylaşım. Firefox'u unutalı aylar oldu =)

  YanıtlaSil
 2. Ben de netbook'umda rahatlıkla kullanabilmek için Chromium'dan evvel Midori kullanırdım...

  YanıtlaSil
 3. @Deniz Ege Tunçay:Acı gerçek de mi? Chromium Midori'den bile hızlı =)

  YanıtlaSil
 4. Çok büyük fark olmasa da, ben de Midori'den daha hızlı olduğunu düşünüyorum. Ancak eklentiler arasında YouTube veya türevi sitelerden video indirmeme yarayan bir eklentinin "henüz" olmaması. O da olduğu anda Firefox'u gerçekten unutabilirim :)

  YanıtlaSil
 5. Ah işte aradığım şey. Chromium un tek eksiğiydi eklentiler, şimdi tam oldu:)

  YanıtlaSil
 6. Teşekkürler eklentili Chromium pisi linki gayet iyi oldu =)

  YanıtlaSil
 7. Kurulan eklentiler için programı kapatıp yeniden açmamıza gerek kalmması ve uygulamayı anıda etkinleştirip - dvre dışı bırakabilmesi de ayrı bir güzellik!

  YanıtlaSil
 8. Google Chrome'un şu anki kararlı Windows sürümünde bu eklentiler çalışmıyor. Windows kullanıcılarının da bu güzel eklentilerden yararlanabilmesi için "şimdilik" geliştirici sürümünü kullanmaları gerekecek ki, o sürüme de aşağıdaki adresten erişebilirler.http://www.chromium.org/getting-involved/dev-channel

  YanıtlaSil
 9. AdBlock+ eklentisi sanıyorum ki FlashBlock'a oldukça iyi bir alternatif!https://chrome.google.com/extensions/detail/aihgcejnnbjfnembkdhdebjhbjkmafaf

  YanıtlaSil