Sayfalar

23 Ocak 2010 Cumartesi

İsteyene Mac'te Windows 7 Keyfi!

Apple Mac kullanıcıların ilgisini çekebilecek bir haber, Apple'dan geldi; BootCamp artık Windows 7'nin 32bit ve 64bit sürümlerini de destekliyor!

Bilmeyenler için kısa bir özet geçmek gerekirse; BootCamp, Apple tarafından geliştirilen ve sadece Intel işlemcili Apple Mac'lerde Windows işletim sistemini kullanabilmemize olanak sağlayan bir uygulama. Sabit diskinizi bölümlere ayırmaya gerek kalmadan Windows kurabilmenize ve bilgisayarı çalıştırdığınızda doğrudan Windows'u kullanabilmenize olanacak sağlayan bu araç için ihtiyaç duyulan en düşük Mac OS X sürümü ise 10.5 Leopard. Windows XP'nin sadece 32bit sürümü destekleniyorken, Windows Vista'nın ve Windows 7'nin hem 32bit hem de 64bit olmak üzere Home Premium, Professional ve Ultimate sürümleri destekleniyor ki, 64bit sürümlerin kullanılabilmesi için de kullandığınız Mac'in en az Intel Core 2 işlemciye sahip olması gerekiyor. Ayrıca 2006 senesi içerisinde çıkan iMac ve MacBook'lara BootCamp kurulabilse bile, bu modellerin büyük bir çoğunluğu ne yazık ki BootCamp'in Windows 7 desteğinden faydalanamayacaklar.

Kurulum sürecinden de kısaca bahsetmek gerekirse... MacOS X'in tüm yazılım güncellemelerinin yapılmış olması, kurulum için lisanslı bir Windows XP/Vista /7 Kurulum CD'si, Windows'a Mac donanım sürücülerinin kurulabilmesi için MacOS X Birinci Kurulum CD'si ve de ortalama beş saatlik bir kurulum süresiyle beraber fazlasıyla da sabır gerekiyor... Son olarak, kurulumunu yapacağınız Windows sürümünün de en son güncellemeleri gene internet'ten kurulmalı.
Bir Mac'e Windows kurmak her ne kadar garip olarak görünüyor olsa da, Mac'in cazibesine dayanamayıp MacOS X'e de alışamayanlar (olur mu öyle şey?) için iyi bir çözüm gibi görünüyor.

BootCamp ile ilgili daha fazla bilgi alabilmek için http://www.apple.com/support/bootcamp adresine göz atmakta fayda var. Önümüzdeki haftalarda bir sıkıntı çıkmazsa, benim de bu süreci deneyebileceğim bir MacBook Pro'm olacak :) Az sabır...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder