Sayfalar

25 Ocak 2010 Pazartesi

VCD - 2010 Bahar Dönemi Ders Listesi


Bahar yarıyıl dönemi ders seçimleri Salı ya da Çarşamba günü başlayacak. Diğer bölümler ders seçimlerine yoğun kar yağışından dolayı Çarşamba günü başlıyor, Görsel İletişim Tasarımı bölümü için de aynısı söz konusu olabilir. Danışmanımın söylediğine göre ders seçimleri süreci yarın herhangi bir saatte E-Dönüşüm'de başlayabilirmiş. Tüm bunlarla beraber, danışmanımın bana söylediği bazı şeyler biraz akıl karıştırıcıydı, hemen sizlerle bu durumu paylaşayım.

Eğer ikinci sınıfın birinci döneminden geçemediğiniz veya almadığınız herhangi bir dersiniz varsa, ne yazık ki bir sıkıntı da beraberinde geliyor gibi görünüyor. Durumu açıklamak gerekirse; geçen dönem zorunlu olarak alınması gereken VCD-235 - Üç Boyutlu Tasarım dersi, bu dönem seçmeli olarak görünüyor ve onun yerine yeni bir ders olan VCD-215 - İnsanın Bilgiyi İşlemesi dersi zorunlu oluyor. Geçtiğimiz dönem ise VCD-235'ten kalanlar veya ikinci sınıfın birinci döneminden henüz alınmamış dersi olanlar da hem kaldıkları dersi almak zorunda kalıyor, hem de listeye yeni eklenmiş de olsa alınması zorunlu olan VCD-215'i de almak durumunda kalıyor (bu durumda henüz TKL-1 alamamış olan ben de aynı bu saçma durumda ne yapacağımı düşünmekteyim). Bu da şöyle bir karışıklığa sebep oluyor; zaten alınması zorunlu olan iki seçmeli dersin yanına hem bir tanesi daha eklenerek seçmeli ders sayısı üçe çıkıyor, hem de buna ek olarak bir yeni zorunlu ders daha alınıyor. İnsanın da sorası geliyor; "O zaman ben bu dersi neden aldım? Ne olacak bu ders programının hali? Ne olacak benim halim?"

Ben danışmanımla bu konuyu konuştuktan sonra zaten karman çorman olmuş ders programıma da bakarak şimdilik VCD-215'i almamaya karar verdim. Çünkü söz konusu iki dersin de seçmeli veya zorunlu olmaları konusunda hâlâ bir karmaşa söz konusu. İkinci sınıf derslerini henüz yeni alacaklar için bir sıkıntı yok, ama zaten almış olanlar için oldukça kafa karıştırıcı. En kısa sürede danışmanınızla bu konuyu konuşun, sizin için doğru olanı neyse onu yapın.

Bu karmaşanın ardından ders listesine gelecek olursak; dün sizlerle paylaştığım liste üzerinde bazı değişiklikler olmuş ve son hali bir kaç saat evvel elime geçti.
Okula ulaşım konusuna da değineceksek; hava koşullarından dolayı bugün trafik bir hayli yavaş ilerliyordu. Daha önce de dediğim gibi, E-Dönüşüm'den üzerinden yarın yeni dönem derslerinin seçilebilmesi mümkün olabilir.

Yarın okula gitmeyi düşünenler bana haber verirlerse çok güzel olacak. Yeni döneme kafayı sıyırmadan, cinnet geçirmeden, kayıp vermeden başlayabilmek dileğiyle, herkese kolay gelsin...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder