Sayfalar

1 Ekim 2010 Cuma

Sintel (2010)


Blender ile hazırlanan kısa animasyonlar arasına en sonunda Sintel de katıldı. Blender EnstitüsüElephants Dream (2006), Big Buck Bunny (2008), Kajimba (2009), daha bir çok kısa animasyonun ve YoFrankie! (2008) isimli ufak bir oyunun ardından söz verilen tarihte yani 30 Eylül'de yaklaşık 15 dakikalık animasyonu yayınlandı. İzledim, pek de bir sevdim.


Sintel (2010) - İzlemek için buraya tıklayın.

Animasyon, yalnız yaşayan genç bir kızın yaralı olarak bulduğu yavru bir ejderha ile arasında oluşağın bağı, bu yavrunun başka büyük bir ejderha tarafından kaçırılmasını ve genç kızın onu bulmak için çıktığı uzun bir yolculuğu konu ediniyor.

Sintel'in ve diğer animasyonların hazırlanmasında kullanılan Blender; Autodesk 3Ds Max, Autodesk Maya gibi alternatiflerinin aksine Linux, Mac OS X, Solaris ve Windows platformları için ücretsiz edinebileceğimiz, açık kaynak kodlu ve başarılı bir üç boyutlu modellendirme ve canlandırma uygulaması. Üç boyutlu tasarımla ilgilenen herkesin kesinlikle şans vermesi gereken bir uygulama olduğunu söyleyebilirim.

Eğer nasıl bir şey olduğunu merak ediyorsanız, önünüzde indirebileceğiniz iki sürüm olacak. İlki, 2.49b kararlı sürümü, ikincisi ise 2.5 serisi beta (yani kararsız) sürümü. 2.54 sürümü ile birlikte Blender artık yeni bir arayüze kavuşuyor, kendi adıma da söyleyebilirim ki, yeni arayüz eskisine göre başlarda alıması zor gibi görünse de aslında işimizi daha da kolaylaştırıyor.

Unutmadan, Pardus kullanıcıları da Paket Yöneticisi aracılığıyla Blender'ın kararlı sürümünü sisteminize rahatlıkla kurabilir.

Sintel'i YouTube üzerinden izleyebilir ya da dilediğiniz dosya türü olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Aynı zamanda Blender Enstitüsü tarafından duyurulmuş ve Blender ile hazırlanmış diğer animasyonlara da buradan ulaşabilirsiniz.

3 yorum:

 1. Sintel'in DVD seti ilk duyurulduğu zaman pre-order yapmıştım. DVD'sinin sonundaki credits kısmında adım var :)

  Bu tip projeleri desteklemek çok önemli. Teşekkürler paylaştığın için :)

  YanıtlaSil
 2. DVD'den bahsetmeyi unutmuşum, yazıya dip not olarak onu da ekleyeyim de tam olsun bari :)

  YanıtlaSil
 3. Animasyonları inceledim, çok güzel.

  YanıtlaSil