Sayfalar

13 Kasım 2010 Cumartesi

Nokia 5800 - Çağrılara Ekranı Kullanarak Yanıt Verememek


Geçtiğimiz iki ay içerisinde Nokia 5800 XpressMusic telefonum üretim hatasından kaynaklı bir ekran sorunu sebebiyle KVK Yetkili Teknik Servisi'ndeydi. Telefonumu iki gün evvel aldım, ancak o günün akşamında biri beni aradığında çok sinir bozucu yazılımsal bir sorunla karşılaştım.


YouTube Bağlantısı / Alternatif Bağlantı

Yukarıda da iki farklı adreste aynı görüntüleri paylaştım. Bu görüntüleri izleyerek aslında sorunun ne olduğunu farketmek oldukça kolay ama gene de durumu açıklayayım. KVK Yetkili Teknik Servisi'nden aldığım telefonu elime aldığım fark ettiğim ilk şey, cihazda kurulu olan firmware*'ın farklı oluşuydu. Bunun en basit örneği, telefonu satın aldığımda içinde kurulu olarak gelmeyen QuickOffice yazılımı telefonda kuruluydu. Sorun ise, cep telefonuma gelen çağrılara yanıt verebilmem için ekranı kullanamıyor olmam. Gelen çağrılara yanıt verebilmek ya da meşgule verebilmek için telefon üzerinde bulunan tuşlara basmabilmenin yanında ekranda yer alan seçeneklere de "dokunarak" aynı işlemi yapabilmek mümkündü ve bu da doğal olanıydı. Ancak bir şekilde, telefonu servisten aldığımdan bu yana işler bu şekilde yürümüyor.

Zaten iki aydır telefonum serviste olduğundan, tekrar servise gidip telefonu kafalarına atmak çok istiyorum, ancak bayram ve yılbaşı gibi unsurları da göz önünde bulundurunca, firmware'dan kaynaklandığını düşündüğüm bu  yazılımsal sorunu kısa süre içerisinde kendi imkânlarımla düzeltebilmek istiyorum. Gel gelelim ki henüz kesin bir çözüm yolu bulabilmiş değilim. Bu sebeple daha önce buna benzer bir hikayeyi duymuş ya da okumuş olanlardan da ufak bir yardım bekliyorum...

Şu satıra kadar okumuş olanlara bile şimdiden teşekkür ediyorum...

(bkz: firmware nedir?)