Sayfalar

13 Kasım 2010 Cumartesi

Nokia 5800 - Çağrılara Ekranı Kullanarak Yanıt Verememek


Geçtiğimiz iki ay içerisinde Nokia 5800 XpressMusic telefonum üretim hatasından kaynaklı bir ekran sorunu sebebiyle KVK Yetkili Teknik Servisi'ndeydi. Telefonumu iki gün evvel aldım, ancak o günün akşamında biri beni aradığında çok sinir bozucu yazılımsal bir sorunla karşılaştım.


YouTube Bağlantısı / Alternatif Bağlantı

Yukarıda da iki farklı adreste aynı görüntüleri paylaştım. Bu görüntüleri izleyerek aslında sorunun ne olduğunu farketmek oldukça kolay ama gene de durumu açıklayayım. KVK Yetkili Teknik Servisi'nden aldığım telefonu elime aldığım fark ettiğim ilk şey, cihazda kurulu olan firmware*'ın farklı oluşuydu. Bunun en basit örneği, telefonu satın aldığımda içinde kurulu olarak gelmeyen QuickOffice yazılımı telefonda kuruluydu. Sorun ise, cep telefonuma gelen çağrılara yanıt verebilmem için ekranı kullanamıyor olmam. Gelen çağrılara yanıt verebilmek ya da meşgule verebilmek için telefon üzerinde bulunan tuşlara basmabilmenin yanında ekranda yer alan seçeneklere de "dokunarak" aynı işlemi yapabilmek mümkündü ve bu da doğal olanıydı. Ancak bir şekilde, telefonu servisten aldığımdan bu yana işler bu şekilde yürümüyor.

Zaten iki aydır telefonum serviste olduğundan, tekrar servise gidip telefonu kafalarına atmak çok istiyorum, ancak bayram ve yılbaşı gibi unsurları da göz önünde bulundurunca, firmware'dan kaynaklandığını düşündüğüm bu  yazılımsal sorunu kısa süre içerisinde kendi imkânlarımla düzeltebilmek istiyorum. Gel gelelim ki henüz kesin bir çözüm yolu bulabilmiş değilim. Bu sebeple daha önce buna benzer bir hikayeyi duymuş ya da okumuş olanlardan da ufak bir yardım bekliyorum...

Şu satıra kadar okumuş olanlara bile şimdiden teşekkür ediyorum...

(bkz: firmware nedir?)

5 yorum:

 1. Selam,

  PNHT diye bir ekip var. Nokia'nin C6 modelinin firmware'ni 5800 icin calisir hale getirdiler. http://pnht.org/?p=347 adresinden inceleyebilirsin. Senin telefona anladigim kadariyla C3 diye bir modelin firmware'ini kurmuslar(niye oyle bir sey yapmislar bilemedim) istersen c6'yi yukleyebilirsin istersen orijinal firmware olan v51'i yukleyebilirsin. Ben bu isler icin genelde donanimhaber forumunu kullandim. Bir sorun olmadi :)

  kolay gelsin :)

  YanıtlaSil
 2. Hayır, telefonda şu an için orijinali firmware'in v51 sürümü bulunuyor. elefonu satmak istediğim için de başka bir modelin firmware'ini kurmayı düşünmüyorum. C6 firmware'i kurulmuş bir 5800 da kullandım, sevemediğim bir iki sorunu vardı.

  YanıtlaSil
 3. Telefona C6-00 ROM'u kurularak düzeltmekle kalmadık, hızına da hız kattık... Yiha!

  YanıtlaSil
 4. Güngör Altıntaş1 Mart 2011 20:13

  Selamlar aynı sorun şu anda bendede mevcut.İlk aldığım zamanlarda herşey normaldi.(Bu arada 1,5 ay oldu alalı.Daha sonraları kendiliğinden aynı sizinki gibi aramalara ekrandan cevap veremez oldum.Bende ayrıca alarm çaldığında aynı şekilde tuş kilidini açmadan ekrandan işlem yapamıyorum.Sanırım ikisi aynı problem yani biri hallolduğunda diğer sorunda ortadan kalkacak.Format attım,bişey değişmedi.Bazen düzeliyor,bazen genelliklede çalışmıyor ekran.Sorunu siz nasıl hallettiniz?cevap yazarsanız sevinirim.Servise vermek istemiyorum,ne kadar kalacağı vede sorunu çözecekleri belli olmadığı için...

  YanıtlaSil
 5. İyi günler.

  Ben, telefonu telefonu teknik servisten bu şekilde aldım, teknik servis hatalı bir ROM kuruyor. Bu sorunla v51 kullandığım dönemde karşılaştığımda, yaptığım şey bundan bir önce yazdığım yorumda da olduğu gibi "C6-00" modelinin değiştirilmiş ROM'unu kurmuşrum ve sorunu aşmıştım. Ama v52'ye yükselttiğimde, bu en azından benim bildiğim kadarıyla mümkün değildi ve v52 kurulduktan sonra v51'e sürüm düşümek veya başka bir Custom ROM'u kurmak, telefonun yamulmasına sebep oluyordu.

  Bir süre önce bu telefonu elimden çıkardım. O yüzden, çözümün ne olduğunu gerçekten de bilemiyorum.

  YanıtlaSil