Sayfalar

15 Mart 2011 Salı

Erişim Cambazlığı

Çoğumuz biliyoruz, Digiturk'un isteği üzerine memleketimde Blogspot'a erişim anında engellendi. Kim haklı kim haksız, bilmek bile istemiyorum. Tek bildiğim, benim bilgiye erişim özgürlüğümün hiçe sayılması...


En son okuduğumuz haberler, Blogspot'a uygulanan erişim engelinin kaldırılacağı yönündeydi. Ben bu haberi daha dün okuyorken, bugünün akşam saatlerinde iGoogle'ın sayfasına bakan annemin tepkisi üzerine karşılaştığım manzara, biraz ilginç geldi bana.

Blogspot'a uygulanan erişim engelinin kalkmasını beklediğimiz günlerde, Google'a ait veya Google'ın sayfası üzerinden yayınlanan bir çok hizmete sağlıklı bir biçimde erişemiyoruz veya hiç erişemiyoruz. Yandaki ekran görüntüsünü de zaten annemin bilgisayarın aldım.

Örnek vermek gerekirse, developer.android.com adresine uzun zamandan beri erişilemiyor, üstelik bu durum YouTube'a erişim engelinin söz konusuyken de geçerliydi. YouTube erişime açıldı, ancak developer.android.com hâlâ sağlıklık yollarla erişilemeyen adresler arasında yer alıyor.

İşini az biraz bilen bir bilgisayar kullanıcısı, iki takla atar da bu engelleri aşmanın bir yolunu bulur. En basitinden DNS ayarlarını kurcalar, olmadı hosts dosyasına yeni adresler tanımlar... Ama çözümümüz bu olmamalı. Birileri, canı sıkıldığında pat diye bilgiye erişimim hakkımıza el koymamalı.

İşin teknik kısmı beni ilgilendirmiyor. Yok Digiturk haklıymış, yok Google bilmem ne yapmamış. Ben ulaşmak istediğim bilgiye erişemiyorum. Başka coğrafyadaki insanlar erişebiliyor, ben erişemiyorum.

İşte bu kafadaki insanlar sebebiyle geri kalıyorum. İşte bu kafadaki insanlar sebebiyle geri kalıyoruz.

Gözümüz aydın, tekrardan başlıyoruz DNS cambazlığına...

2 yorum:

 1. Hiç sora ya muyap 'ta bana talep gönderdi. Artık internetten hiç haz almıyorum.
  Müzik ekleyince muyap çöküyor hemen.
  2 tane video klip sitemi kapattı şimdi sıra kişisel bloğumda !

  Türkiye 'de artık sansürsüz internet hareketi başlatma zamanı geldi.

  YanıtlaSil
 2. Efendim geçen günde birçok alan adını engellediler. umarım ne kadar saçmaladıklarının farkına çabuk varırlar !

  YanıtlaSil