Sayfalar

1 Temmuz 2011 Cuma

Google++


Çok güzel olmuş, çok da iyi olmuş.

Google Buzz ve Google Wave'den sonra çok şükür kıvamı tutturabilmişler, Google+ ile de çok güzel bir iş çıkarmışlar, değil mi?

Peki, sizce de biraz Friendfeed'e benzemiyor mu? Benziyor, üstelik benzerlikleri çok. Gel gelelim ki Facebook, FriendFeed'i satın aldğı tarihten bu yana FriendFeed'de en ufak bir yenilik belirtisi görmemiştik.

Google Buzz, zaten Twitter benzeri bir servis olarak çok da bir yenilik sunmuyordu, Gmail'in içinde yer alması haricinde bir albenisi yoktu. Kaçımız Twitter'dan vazgeçip yolumuza Buzz ile devam ettik ki? Etmedik...

Google Wave ise kağıt üzerinde oldukça güzel duran bir projenin yanlış zamanda yanlış biçimde sunuluşuna kurban oldu. Alıştığımız e-posta mantığından farklı bir yapıya sahip olan Wave'i hem anlamamız biraz uzun sürdü, hem de herkes farklı bir zaman diliminde Wave ile tanıştığından, kalabalık bir kullanıcığı trafiğinde aslında ne kadar kullanışlı olabileceğini çoğu kimse tecrübe edemedi.


Google+ ise biraz daha farklı göründü gözüme. Temelde FriendFeed'den bir farkı yok, ancak artılar var. Öncelikle henüz emekleme aşamasında olan bir servis ve buna karşın başarılı görünüyor. Hali hazırda kullanımda olan PicasaWeb ve Google Buzz gibi hizmetlerde yer alan içeriği kullanıyor ve bu adreslere de kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Google+'ta, bir çok sosyal ağ paylaşımında olduğu gibi durum iletileri yazmamız mümkün. Bir durum iletisi içerisinde en fazla yazabileceğimiz karakter sayısı Twitter'da 140, Facebook'ta 420 iken, Google+'ta bir sınır yok, blog'umdan bir kaç uzun haberi olduğu gibi kopyalayıp yapıştırdım ve gönderebildim de. Ancak uzun yazıların diğer gönderileri okumamızı zorlaştırmaması açısından 405 karakterden uzun yazıların geri kalan kısmı gizleniyor, e bu da hoş olmuş. Ayrıca bu durum iletilerimize fotoğraf, video ve adres ekleyebilir, aynı zamanda da konumunuzu belirtebilirsiniz.

Sayfanın sağ üst köşesinde, Facebook'ta yer alan "Bildirimler"  gibi burada da bir panel var ve sizi alâkadar eden olayları buradan kolayca takip edebiliyorsunuz. Aynı zamanda, Gmail'de olduğu gibi burada da Google Talk kullanıcılarıyla aynı anda sohbet edebiliyorsunuz ve web kamerası aracılığıyla gerekli eklentiyi sistemine kuranlarla karşılıklı görüntülü sohbet edebiliyoruz, ki görüntülü sohbet olayını henüz deneyemedim.
Google+ üzerinden görüntülü sohbet edebilmek için Google Voice and Video eklentisinin işletim sisteminizde kurulu olması gerekiyor. Linux, Mac OS X ve Windows platformları için bu eklenti mevcut, ancak Anıl Özbek'in yazdıklarını yanlış yorumlamıyorsam, bu eklenti henüz Pardus depolarında yer almıyor. Ancak yakın bir tarihte bu durumun değişmeyeceği anlamına da gelmiyor.

Google'ın cicilerinden +1 olayı burada da yer alıyor. Facebook'un o meşhur Like düğmesi yerine, Google'ın +1 düğmesi var. Benim aklımda geçen, Facebook'ta henüz resmi olarak göremediğimiz Dislike yerine burada da -1 görebilecek miyiz ilerleyen tarihlerde? :)

Bu arada, an itibariyle Google+ kullanabilenler, mümkünse Google+ Projesi başlıklı foruma, projenin eksik kaldığını düşündükleri yerleri belirtin. Ne de olsa bizler henüz herkese açılmamış bir servisi denemek için kabul edildik. Deniyorsak, fikirlerimizi de bildirmemiz gerekir.


Son olarak, eğer siz Google+'a kabul edildiyseniz ve henüz kabul edilmemiş arkadaşlarınız varsa, onları da davet etmenin yolu aslında oldukça kolay.

Arkadaş listenizi oluşturduğunuz Çevreler sekmesine giriyoruz. Sizin listeye eklediğiniz kişiler Çevrenizdeki Kişiler, sizi listenize ekleyen kişiler de haliyle Sizi Ekleyen Kişiler olarak ayrılmışlar. Sizi ekleyen kişileri, dilerseniz siz takip etmeyebilirsiniz de. Üçüncü seçeneğimiz ise Bul ve Davet Et olarak amacının ne olduğunu çok açık bir biçimde belirtiyor. Burada, daha evvel Gmail üzerinden e-posta gönderdiğiniz kişilerin daha önceden isimleri kayıt edilmişse isimleriyle, yoksa da sadece e-posta adresleriyle listelendiğini görüyoruz. Buradaki kişileri, sayfanın aşağısında yer alan çevrelere sürükleyip bırakıyoruz. Facebook'ta dilediğiniz kişiyi farklı arkadaş gruplarına atayabiliyorken, burada da farklı çemberlere atıyorsunuz.

Son olarak da Anasayfa'ya dönüp, bir durum iletisi yazıyorsunuz. "Paylaşmak için çevre veya kişi ekleyin..." için yazan yere de davet etmek istediğiniz arkadaşlarınızı olduğu çevreleri ekliyorsunuz. Bitti, işte bu kadar :)

Google+'a akıllı cep telefonlarından da erişebilmek mümkün. m.google.com/plus adresinden şimdilik sadece Android cihazınıza söz konusu uygulamayı kurabilmek mümkünken, google.com/plus adresinden de sağlıklı bir şekilde sayfaya erişebilmek mümkün.

Ancak Samsung Galaxy 551 kullanan birisi olarak, Google+ Android Uygulaması'nı cep telefonuma kuramadım çünkü bu uygulama uygulama henüz Türkiye'yi desteklemiyor. Ben de çözümü uygulamanın kurulum dosyasını internetten bulup telefonuma kurmakta buldum ve sorun yaşamadan da kullanabiliyorum. Uygulama henüz için Türkçe dil desteğine sahip değil ancak anlaşılması da zor değil ve oldukça basit bir arayüze sahip. Facebook uygulamasından da basit olduğunu söyleyebilirim.

Eğer siz de Google+ uygulamasını Android Market üzerinden telefonunuza kuramadıysanız, buradan gerekli APK dosyasını indirebilirsiniz.

Tabii, eğer listenize beni de eklemek isterseniz egetun.com/plus adresini ziyaret etmeniz yeterli :)

1 yorum:

  1. Alttaki adreste de belirtildiği üzere videolu sohbet özelliğinin Linux desteği yok. Bu yüzden heyecanla karşılanacak bir şey bulamıyorum. Google zaten herkesin bildiği gibi İnterneti imparatorluğuna dönüşüyor, bu hizmeti de çok iyi servis ettiler.


    http://www.google.com/support/+/bin/static.py?hl=tr&page=guide.cs&guide=1257349&answer=1216376&rd=1

    YanıtlaSil