Sayfalar

8 Ocak 2012 Pazar

Merhaba Unutulmuş Dünya #493

Zamanın ötesinden ve gerisinden bir "merhaba" ile bir kez daha blog'a iki satır yazasım geldi.

Uzun zamandır blog sayfama hiç bir şey yazmadım, çünkü yazacak bir şeyler bulamadım. Çünkü bir şeyler yazabilmem için bir uğraşımın ve uğraşımda da bir hedefe varabilmem gerektiğini düşünüyorum. Eskisi gibi artık "şu oyun çıktı" veya "bu uygulama duyuruldu" gibi hali hazırda haber sitelerinde yer alan bilgileri burada tekrar etmektense, içinde kendime ait bir şeyler olduğunu düşündüklerimi burada yazmamın daha doğru olacağına karar verdim ve bunun için de blog'u elden geçirmeye; gereksiz gördüğüm yazıları silmeye karar verdim. Bu, biraz uzun bir zaman önceydi tabii. Bu durumda, evet... Bir şeyler yazmak amacıyla "merhaba" dediysem, devamı da var tabii...

Bilgisayar oyunu oynayan genç yaştaki insanların büyük bir çoğunluğu en az bir kere bile olsa "bak ben olsaydım, şurayı şöyle yapardım" demiştir. Bu cümleyi kuranların belki üçte biri bir şeyleri değiştirmek için uğraşır; uğraşanların belki de üçte biri başarıya ulaşır; başarıya ulaşanların belki dörtte biri bunu başka bir oyunda dener; başka bir oyunda deneyenlerden belki de üçte biri bunu alışkanlık haline getirir; bunu alışkanlık haline getirenlerin belki de yarısı ileride oyun tasarlamak ister.  İşte ben onlardan biriyim ve elime bir fırsat geçtiğini zannettiğim bir anda fark ettim ki; yıllardır yakalayabilmem için önümde durduğunu göremediğim bu fırsatı kaçırmanın eşiğindeyim.

İte - kaka geçen okul hayatımın sonuna şu günlerde yaklaşıyoruz. Bir aksilik olmazsa Mayıs 2012, eğer olursa da iyi bir ihtimalle Aralık 2012'de Yeditepe Üniversitesi, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü'nden tam olarak ne olduğumu bilemeden mezun olacağım. Sebebi, sevmediğimi öğrenmemek gibi saçma bir biçimde gelişim gösteren bir beyine sahibim. Ama hayatımda yapmak istediğim ve yapabildiğim şeylerin olmadığı anlamına gelmemeli bu. Pek de ciddi olmayarak internet sayfası tasarımı yaptım. Sonra işim de gereği e-dergi tasarımıyla ilgilendim. Çocukluğumu oyun dergileri okuyup, çocukça "ben de bir gün oyun dergilerinde yazı yazacağım" dediğim için elime geçen fırsatları da tepmedim, aynı e-dergi ve farklı yayınlar için elimden geldiğince katkıda bulundum; haberler ve incelemeler yazarak. Sonra gerçekten de ilgilendiğim bir alana; üç boyutlu modelleme ve animasyona yöneldim. Hâlâ da kafa patlatıyorum, öğrenecek çok şeyim var. Ama inanılmaz keyifli olduğu gerçeğini değiştiremez.

Arada bir kaç defa okul dedim. E okul dediğin biter, mezun olur insan. İşte ben de o süreçteyim. Mezuniyet projesi olarak ise -geçmişte Quake III için mod yaptığımı zannederek kendime duyduğum güvenle ve gazla- bir oyuna mod yapacağım, dedim. Ve bana bunu ödev biçtiler. Sonuç? Yapacağım, hem de seve seve.

Mezun olana kadar o kadar çok vaktim vardı ki bu işe ayırabilecek, şu ana kadar ayırmadığım için biraz üzgünüm. Ama mezun olurken en azından kendi adıma memnun olabileceğim, "Hah! Bak! Ben yaptım! Hahahaha!" şeklinde haykırabileceğim bir iş çıkmış olmasını istiyorum.

İşte o yüzden bu güne kadar pek de bir şey yazamadım blog'a. Biraz zaman ayıramadım, biraz da "ne yazacağım?" dedim kendi kendime. Şimdi ise bol bol yazabilecek konum var. Yeter ki zaman ayırabilmeliyim. Onu da halledeceğiz, onu da...

Ne? Yapacağım mod ile ilgili bilgi mi? Ondan da yakın bir tarihte daha detaylıca bahsedeceğim.

Sona yaklaşırken;

Bir sene içerisinde gerek blog'um, gerekse paylaşımlarda bulunduğum bir çok adreste bir takım değişiklikler oldu. Bu vesileyle, sıklıkla paylaşımlarda bulunduğum adreslerimi de buraya belirtmek ihtiyacı duyuyorum.


Ve yazıyı bitirmeden önce; imkân bulduğum bir ara blog'um ve internet sayfam için eli yüzü düzgün bir şeyler çizip kısa bir süre içerisinde de sık sık paylaşımlarda bulunacağım.

Kalın sağlıcakla...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder